Меню
Герої не вмирають
Банери

Ми пропонуємо вам рекомендації, які включають основні запобіжні заходи, що, можливо, допоможуть вам захистити себе під час відпочинку у лісі, а також позбутися деяких неприємностей.

Підготовка до мандрівки у ліс.

Повідомте про те, куди ви збираєтесь. Якщо поблизу нікого немає – залиште записку з повідомленням (дата, час відбуття, кількість людей, що Йдуть разом з вами, напрямок подорожі і приблизний час повернення).

Візьміть собі за правило перед мандрівкою чи походом до лісу подивитися карту або хоча б намальований від руки план місцевості та запам’ятати орієнтири.

Підберіть зручний одяг та взуття. Вони повинні підходити для місцевості та погодних умов. Запам’ятайте, погодні умови можуть змінитися дуже швидко.

Одягніть дітей в яскравий кольоровий одяг – він більш помітний у разі розшуку їх.

Переконайтеся, що все ваше спорядження – у доброму робочому стані. Якщо ви сумніваєтесь, брати ту чи іншу річ, пам’ятайте – зайва вага буде вам заважати.

У лісі.

Домовтеся між собою про сигнали, щоб не загубити одне одного у лісі, особливо на випадок несподіванок, – свистом або голосом.

Запам’ятовуйте орієнтири під час руху у лісі. Щоб не заблукати – лишайте мітки. Без зорових орієнтирів людина в лісі починає кружляти.

Виберіть місце для вогнища та обладнайте його. Ніколи не залишайте вогнище без догляду. Незагашене вогнище може стати причиною лісової пожежі.

Ніколи не пийте воду з річок та озер. Найбільш надійні джерела води – струмки. Поблизу місць, де ви побачите мертвих рибу та тварин, взагалі не можна навіть руки мити.

Будьте обережні, у лісі може бути болотиста місцевість – обходьте її. Болотною водою також не можна користуватися. Поблизу болота, як правило, водиться багато гадюк.

Пам’ятайте, збирати можна тільки ті гриби та ягоди, які ви добре знаєте. Щоб уникнути отруєння ними, ніколи не куштуйте сирих грибів; ніколи не збирайте гриби та ягоди поблизу транспортних магістралей, навіть їстівні гриби в тих місцях – отруйні.

Уникайте диких тварин. Пам’ятайте, що небезпечними можуть бути і лось, і олень, і лисиця – у людей і тварин близько 150 спільних хвороб. Тварини нападають на людину, якщо вони поранені, перелякані несподіванкою або захищають своє потомство. При явно агресивному поводженні тварин можна використовувати як засіб захисту вогонь або стукати палицею об дерево.

Уникайте додаткових неприємностей з тваринами, особливо у нічний час, ніколи не залишайте їжу у вашому наметі або поряд з місцем вашого відпочинку, краще покладіть її на дерево; недоїдки закопайте подалі від місця від починку.

Будьте обережні у випадку зі зміями. У випадку зміїного укусу терміново видушіть з ранки краплі крові з отрутою та висмоктуйте впродовж півгодини, весь час спльовуючи. Цього не слід робити при наявності ранок на губах та у роті. Потім необхідно накласти щільну пов’язку вище місця укусу та негайно дістатися до лікарні.

Навесні в лісі багато кліщів, які можуть причепитися до тіла. Якщо вас укусив кліщ, треба не пробувати виколупати його, а якнайшвидше дістатися до лікарні.

Якщо ви опинилися біля поламаних дерев – не затримуйтесь. Вони спираються одне на одне і можуть впасти особливо під час вітру.

Не ховайтеся під високими деревами та не залишайтеся на відкритій галявині під час зливи з блискавкою, бо блискавка може вдарити у найвище місце.

Ніколи не пірнайте у незнайомому місці водойму. Спочатку обстежте і переконайтеся у відсутності схованих під водою перешкод (каміння, залізяки, корчі, гострі гілки або мілководдя). Уникайте води зі швидкою течією. Ніколи не плавайте на самоті.

Будьте обережні. Взимку водойма вкривається кригою – ходити по ній небезпечно. Навесні, коли крига темна, на неї ступати не можна – вона дуже ламка.

Якщо ви заблукали у лісі.

Зберігайте спокій та уникайте паніки. Якщо ви панікуєте – думати логічно неможливо.

Негайно зупиніться і присядьте, і більше не робіть жодного кроку, не поміркувавши. Думати можна тільки про одне – як дістатися того місця, звідки починається знайомий шлях.

Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і постарайтеся подумки простежити до неї дорогу. Якщо це не вдається, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще – залізницю, судноплавну ріку, шосе, прислухайтеся. При відсутності знайомих звукових орієнтирів, стежок і доріг, виходьте “на воду” – униз за течією. Струмок виведе до річки, річка – до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево – погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.

Існує багато способів визначення сторін горизонту:

– з допомогою компаса: стрілка компаса завжди показує напрям на північ;

– за положенням Сонця; в основі приблизного визначення лежить врахування часу визначення. При цьому виходять з того, що у північній півкулі Сонце приблизно перебуває: о 7 годині – на сході, напрям тіні показує на захід; о 13 годині – на півдні, тіні від предметів найкоротші, їх напрям завжди показує на північ, о 19 годині – на заході;

– за Сонцем та годинником – тримайте годинник в горизонтальному положенні, поверніть його так, щоб годинникова стрілка була спрямована на Сонце. Пряма, що ділить кут навпіл між годинниковою стрілкою та напрямом від центра годинника на цифру “1” циферблата, покаже напрямок на південь;

– за Полярною зіркою – напрямок на Полярну зірку завжди відповідає напрямку на північ. Знайдіть сузір’я Великої Ведмедиці, яке має вигляд ковша із семи яскравих зірок, а потім подумки проведіть пряму лінію через дві крайні зірки “ковша” і відкладіть на ній приблизно п’ять відрізків, що дорівнюють відстані між двома зірками, наприкінці лінії і буде зірка, що майже нерухомо “висить” цілий рік над Північним полюсом та показує напрямок на північ;

– за Місяцем – опівночі у своїй першій чверті “)” Місяць перебуває на заході, повний Місяць – на півдні, в останній четверті “(” – на сході;

– існують і менш точні прикмети, що дозволяють вибрати правильний напрямок. Мурашники завжди розташовуються з південного боку дерева, пенька або куща. Кора більшості дерев з північної сторони грубіша, іноді покрита мохом; якщо мох росте по всьому стволу, його найбільше з північної сторони, особливо поблизу коріння. Річні кільця на пні спиляного дерева розташовані нерівномірно – із південної сторони вони звичайно товщі.

Просіки у великих лісових масивах завжди зорієнтовані у напрямку північ – південь або схід – захід.

Правильно користуйтесь вогнем. Він є одним з основних засобів виживання в лісі. З допомогою вогню БИ можете зберегти тепло, висушити одяг і подавати сигнали. Завжди тримайте сірники у водонепроникному пакеті.

Уникайте переохолодження. Воно трапляється, коли людина не звертає уваги на холод та не має відповідного одягу і захисту.

Використовуйте навички та вміння будування схованок. Це допоможе виживанню у лісі, забезпечить вам захист ї тепло.

Бережіть та економно використовуйте воду. Вона важливіша для вашого виживання, а ніж їжа.

Запам’ятайте! Діти повинні знати, що їм не загрожує покарання за те, що заблукали. Були випадки, коли діти ховалися від шукачів через те, що боялися бути покараними.

Навчайте дітей, що необхідно вибрати велике дерево (або якийсь іншій об’єкт) біля примітного місця і перебувати там. Повідомте дітей про необхідність кричати на шуми, що страхають їх. Якщо це звірі, вони злякаються і підуть геть. Це також допоможе тим, хто шукатиме заблукалих.

Пам’ятайте! Куди б ви не пішли і де б не перебували, ви можете опинитись у екстремальних умовах, тому:

– знайте приблизно свій шлях мандрівки;

– майте при собі засоби визначення сторін горизонту;

– майте одяг, придатний для будь-яких погодних умов;

– майте достатньої їжі, води, сірників, речей та засобів для захисту свого життя.

Гриби

Останніми роками реєструється значна кількість нещасних випадків, пов’язаних із вживанням грибів.

Гриби – це дарунок лісу але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алколоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах, прикро, що багато людей висновки роблять лише на основі свого гіркого досвіду.

Основні причини отруєнь:

– вживання отруйних грибів;

– неправильне приготування умовно їстівних грибів;

– вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;

– вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі грибі і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

Симптоми отруєння: нудота, блювання, біль у животі, посилене потовиділення, знижується артеріальний тиск, судоми, мимовільне сечовиділення,проноси, розвиваються симптоми серцево-судинної недостатності.

Щоб запобігти отруєнню грибами, ми рекомендуємо вам заходи та правила, які необхідні для виконання кожній людині, дотримуйтесь їх.

Застерігаємо!

Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте купівлі на стихійних ринках. Збирайте і купуйте тільки ті гриби, про які вам добре відомо, що вони їстівні. Не збирайте гриби, якщо не впевнені, що знаєте їх, – якими б апетитними вони не здавалися.

Не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно-небезпечних зонах. Перевірте, при можливості, гриби на радіоактивність. Не збирайте невідомих грибів, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення “бульба”, обрамлене оболонкою.

Не збирайте грибів з ушкодженою ніжкою, старих, в’ялих, червивих або ослизлих. Ніколи не збирайте пластинчаті гриби. Отруйні гриби маскуються під них. Не збирайте “шампіньйони” та “печериці”, у яких пластинки нижньої поверхні капелюха гриба білого кольору.

Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, – вони не завжди відповідають дійсності. Не куштуйте сирі гриби на смак.

Ще раз перевірте вдома принесені гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумніви сміливо викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом, – викидайте. Гриби ретельно промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.

Гриби підлягають кулінарній обробці в день збирання, інакше в них утворюється трупна отрута.

При обробці кип’ятіть гриби 7- хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.

Обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління, – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік, тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку.

Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок. Гриби (зеленушка, синяк-дубовик та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.

Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд – також може статись отруєння.

Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов’язково прокип’ятіть 10-15 хвилин. Увага! Ні в якому разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:

– усі їстівні гриби мають приємний смак;

– отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні – приємний;

– усі гриби в молодому віці їстівні;

– личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів;

– опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби;

– цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні;

– отрута з грибів видаляється після кип’ятіння протягом кількох годин; сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах.

Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) – з’являються через 1-4 години після вживання грибів, залежно від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів.

Біль та напади нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

Перша допомога при отруєнні грибами.

  1. Викличте Швидку медичну допомогу.
  2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; вживіть активоване вугілля 94-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.
  3. Після надання первинної допомоги; дайте випити потерпілому міцний чай, каву або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілому грілки для полегшення його стану.
  4. 3’ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.

Забороняється:

– вживати будь-які ліки та їжу, а надто ж алкогольні напої, молоко, – це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику;

– займатися будь-якими іншими видами самолікування.

Запам’ятайте!

Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Врятування життя потерпілого залежить від своєчасного надання йому допомоги. Краще недорахувати кількох грибів у кошику, ніж поставити під загрозу здоров’я, а інколи життя своєї родини та своє власне життя.

Отруєння.

До екстремальної ситуації, в якій може опинитись людина, відноситься отруєння. При отруєнні якнайшвидше слід встановити, що приймав потерпілий і в якій кількості. Якщо людина знаходиться при свідомості, необхідно встановити з нею контакт і все з’ясувати. Якщо ж вона без свідомості, не потрібно впадати у розпач, цим можна тільки зашкодити потерпілому.

Першу допомогу необхідно надавати у відповідності із знахідками на місці події. Про те, що стало причиною отруєння, можуть свідчить характерний запах з рота потерпілого або колір слизових оболонок губ і рота, сліди ін’єкції в області вен і т.д.

Таблиця

Отруйні речовини Перша допомога
Антибіотики 2+3+4, Б
Антифриз (морозостійка радіаторна речовина) 2+3+4, Б
Аспірин 2+3+4, Б
Ацетон 2+4, Б
Бензин 1+4, Б
Валер’янка 2, В
Винний спирт 2, Б
Вітамінні препарати 2+3, В
Горілка 2+3, А
Гашиш 2+3+4, Б
Героїн 2+3+4, А
Гній 2+3+4, В
Дезодорант для тіла 2+5, В
Денатурований спирт 2+3, Б
Дизельне мастило 1+4, Б
Духи 2+3, В
Евкаліптове масло 1+4, Б
Жувальна гумка з нікотином 2, Б
Засіб від кашлю 2+3+4, Б
Засоби для дезінфекції 1+2, Б
Засоби для отруєння комах 1+2, Б
Зубна паста 2, В
Інсектицид (засіб від комах) 2+3+4, А
Каустична сода 1+2, А
Кокаїн 2+3+4, Б
Корм для котів 2+4, В
Корм для собак 2+4, В
Крем для взуття 2+4, В
Лак для нігтів 2+3+4, В
Луг 1+2, Б
Мазут 1+4, Б
Мило 2+5, В
Мишина отрута 2+3+4, Б
Морфій 2+3+4, Б
Настоянка йоду 1+2, Б
Нашатир 1+2, А
Оцтова есенція 1+2, Б
Поганки 2+3+4, А
Препарати для зниження тиску 2+3+4, Б
Проносні засоби 2+3+4, В
Протизаплідні таблетки 2+4, В
Рідина для волосся 2+3, В
Рідке добриво 1+2, В
Розчинна кава 2, В
Сірка на сірниках 2+3+4, В
Снодійні препарати 2+3+4, Б
Сода 1+2+5, Б
Соляна кислота 1+2, А
Таблетки від головного болю 2+3+4, Б дати молока, В
Таблетки фтору 1+2, А
Тютюн 2+3+4, Б
Фарби 1+4, Б
Фарбуючі частини фломастерів 2+4, В
Формальдегід 1+2, Б
Хлорка 2 4-3 +4, Б
Хромати свинцю 1+2, А
Чорнило 2+3+4, Б
Щуряча отрута 2+3+4, Б

Перша допомога при отруєннях.

Як користуватись таблицею?

Поряд із назвою отруйної речовини ви побачите цифри і букву. Відповідні їм дії наведені в пояснювальній таблиці.

  1. Не викликати блювоту (якщо субстанції вдруге пройдуть по стравоходу, організму буде нанесена ще більша шкода).
  2. Напоїти водою (чаєм або соком але без газу). Ні в якому разі не давати молоко, воно сприятиме ще більшому всмоктуванні отрути організмом.
  3. Викликати блювоту (щоб вивести отрути з організму). Спочатку дати випити води, чаю, нахилити верхню частину тулуба вперед, викликати подразнення горла пальцем або чайною ложкою.
  4. Дати таблетки активованого вугілля (щоб зв’язати отруту, яка лишилася в організмі). Запивати таблетки можна водою або лимонадом.
  5. Трішки дати жирних вершків або шматочок вершкового масла (для розчину пінних хімікатів в організмі).

А – Небезпечно для життя (викликати “швидку допомогу”, надати першу допомогу).

Б – Небезпечно (викликати “швидку допомогу”, надати першу допомогу).

В – відносно небезпечно (надати першу допомогу, проконсультувавшись із спеціалістом).

Анонси подій
Банери

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Сер    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930