Меню
Герої не вмирають
Банери

На прохання дирекції Здолбунівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня №4 завідувач сектору активної підтримки Надія Білоус Здолбунівської районної філії Рівненського обласного центру зайнятості взяла участь у шкільному батьківському всеобучі на тему: «Світ професій – мій вибір, мій успіх».

– Перед кожною родиною сьогодні постає важливе питання — яку професію обрати дитині після закінчення школи? Усі батьки прагнуть забезпечити благополучне майбутнє своїм дітям, щоб вони влаштувалися в житті краще за них, – зазначила Надія. – При цьому одні активно втручаються у справи молоді, наполягають, вимагають, «улаштовують» на роботу або в навчальний заклад, інші радять, а право остаточного вибору надають дітям, треті дотримуються формули «роби, як знаєш», «дивися, тобі видніше», але засмучуються, якщо вибір професій дітьми з їхнього погляду не зовсім вдалий. Саме батьки і найближчі родичі суттєво впливають на професійний вибір.

У своєму виступі Надія Степанівна акцентувала увагу батьків на тому, що педагоги, класні керівники, психологи та фахівці служби зайнятості на завжди мають змогу приділити достатньо уваги кожному школяреві, бо основну інформацію  про правильний вибір професії учням надають у груповій формі роботи (по класах). І тому роль батьків у цьому дуже важлива. Інформування про світ професій, знаряддя та умови праці дитина отримує ще у дитсадку на профорієнтаційних заняттях. Більшість дітей у  14-16 років психологічно ще не готові зробити вибір самостійно. Вони підсвідомо чекають поради від рідних, навіть якщо прямо про це не говорять. Тож Надія Степанівна розповіла про основні методи допомоги батьків у самовизначенні дитини. Передусім з дітьми 8-11 класів варто пройти разом профорієнтаційне тестування, адже діти часто бояться негативної оцінки їхніх здібностей чи знецінення свого «Я» і відповідають нещиро або формально. Варто обговорити з дитиною результати тестування, пояснити, що тест – це лише інструмент (який не повинен сприйматися, як контрольна робота в школі), на нього не буває правильних чи неправильних відповідей, його призначення – допомогти підліткові краще розібратися в собі. Мета таких тестів – не видати готову відповідь на запитання «ким бути», а «запустити» процес самопізнання, допомогти дитині розібратися в тому, якою вона є за складом характеру, до чого у неї є схильності, а до чого – ні. Батьків проінформували про можливості пройти тестування на сайті Державної служби зайнятості.

Також пані Надія наголосила, що варто враховувати недоліки вибору професії дітьми за принципом «престижна» або «за компанію». Дуже корисною для дитини може стати екскурсія на місця роботи батьків, друзів батьків або родичів, яка дасть змогу зрозуміти сутність тієї чи іншої професії. Потрібно збирати інформацію про ринок праці, про нові і перспективні спеціальності, детально розглядати разом з дитиною пропозиції від різних навчальних закладів і умови навчання у них.

– Допоможіть своїй дитині підготувати «запасний варіант» на випадок невдачі на обраному шляху. Наявність альтернативи дає змогу знизити у дитини напругу і тривогу, – підсумувала Надія Степанівна. – Вибір професії – справа, без сумніву, важлива і відповідальна, але не варто ставитися до цього, як до процесу необоротного. Той вибір, який роблять наші діти сьогодні, відображає лише їхні нинішні інтереси і потреби. Ваші діти – це особистості, які виховуються в іншому середовищі, ніж ви. Це люди іншої епохи.  Ми живемо в світі, який стрімко змінюється. Неможливо передбачити, якою буде ситуація на ринку праці, скажімо, років через десять,  – резюмувала Надія Білоус.

Батьки отримали інформацію про послуги служби зайнятості випускникам шкіл та можливості професійної підготовки у Рівненському центрі професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Старий сайт
Архів Здолбунівської РДА
Анонси подій
Банери