Меню
Герої не вмирають
Банери

Обов’язок сплачувати аліменти виникає у матері, батька, інших членів сім’ї та родичів з обов’язку утримувати дитину, у повнолітніх дочки, сина інших повнолітніх членів сім’ї та родичів з обов’язків утримувати батьків та інших родичів.

Виконання судових рішень по стягненню аліментів є однією із соціально значимих проблем у державі, адже саме в дітях – продовження української нації, а покликання дорослих  ­ докласти всіх зусилль,  щоб діти росли здоровими та щасливими.

З огляду на викладене Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Рівненській області оголошує акцію «Сплата аліментів – не право, а обов’язок», яка буде тривати з 01.08.2017 по 01.10.2017. В межах цієї акції вирішено всебічно ознайомити громадськість про механізм сплати аліментів в добровільному порядку та в межах примусового виконання рішення суду державною виконавчою службою.

Метою акції є привернення суспільної уваги до захисту прав та інтересів дітей, до проблем несплати аліментів на утримання дітей, надання практичної допомоги неповним сім’ям з дітьми в частині матеріального забезпечення – за рахунок стягнення заборгованих сум по аліментах.

Українським законодавством передбачено два способи стягнення аліментів на неповнолітніх дітей: на підставі угоди (шлюбний договір або договір по утриманню дітей) про сплату аліментів; на підставі судового рішення.

Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову. Виконання рішення  суду про стягнення аліментів покладається на органи державної виконавчої служби за місцем проживання, перебування  або роботи боржника.

Порядок стягнення аліментів визначається Законом України «Про виконавче провадження» від від 02.06.2016 № 1404-VIII, Інструкцією з організації примусового виконання рішень зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 р. за № 489/20802(у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 № 2832/5), Сімейним Кодексом України, та іншими нормативними актами.

Процедура примусового виконання може бути ініційована одержувачем аліментів шляхом пред’явлення до органу державної виконавчої служби виконавчого документа. До таких документів належать: виконавчий лист (видається за заявою одержувача аліментів у суді, який розглянув справу про стягнення аліментів на дитину і виніс рішення).

Виконавчий документ пред’являється одержувачем аліментів до органу державної виконавчої служби за місцем перебування платника аліментів або його роботи. Також, згідно ст.7 ЗУ «Про виконавче провадження» запроваджено новий сосіб добровільного виконання рішення, а саме: стягувач може надісланий виконавчий документ безпосередньо підприємству, установі, організації, фізичній особі – підприємцю, фізичній особі, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.

При стягненні аліментів на дітей виконавчі документи можуть бути пред’явлені до виконання до досягнення дитиною 18-річного віку. Після повноліття дитини до виконання приймаються виконавчі документи про стягнення аліментів тільки при наявності заборгованості.

Державна виконавча служба при отриманні виконавчого документа відкриває виконавче провадження по стягненню аліментів, про що надсилає платнику і одержувачу аліментів відповідну постанову про відкриття виконавчого провадження.

Після відкриття виконавчого провадження по стягненню аліментів державний виконавець негайно вживає заходів щодо встановлення місця проживання, роботи, джерел доходу боржника. У цих цілях, як правило, в день порушення виконавчого провадження надсилаються запити до податкового органу, відділення Пенсійного фонду України, боржнику надсилається виклик до відділу державної виконавчої служби, тощо.

За наявності заборгованості по аліментах встановлюється майнове становище платника аліментів, для чого державний виконавець направляє запити до органів які реєструють право власності. При виявленні належного боржнику майна на нього накладається арешт у межах суми заборгованості та витрат на проведення виконавчих дій.

У тих випадках, коли утримання аліментів не проводилося з вини особи, зобов’язаної сплачувати аліменти, стягнення аліментів здійснюється за весь період незалежно від трирічного терміну. Винні дії, що спричинили утворення заборгованості по аліментах, можуть виражатися в невиконанні законних вимог державного виконавця, поданні недостовірних відомостей про свої права на майно, неповідомлення про звільнення з роботи, про нове місце роботи, навчання, місце отримання інших доходів або місця проживання.

Розмір заборгованості по аліментах визначається державним виконавцем виходячи з розміру аліментів, встановленого угодою про сплату аліментів або судовим рішенням.

Розмір заборгованості по аліментах, що сплачуються на неповнолітніх дітей в частках до заробітку боржника, визначається виходячи із заробітку та іншого доходу боржника за період, протягом якого стягнення аліментів не проводилося. Якщо особа, яка зобов’язана сплачувати аліменти, у цей період не працювала або не були представлені документи про доходи за цей період, то заборгованість по аліментах визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати по відповідному регіону на момент стягнення заборгованості.

При незгоді з визначенням заборгованості по аліментах державним виконавцем будь-яка зі сторін може оскаржити дії державного виконавця в порядку, передбаченому цивільним процесуальним законодавством.

Якщо вжитими заходами місце проживання та місце роботи боржника не будуть встановлені, то державний виконавець  звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника.

Коли місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога. Порядок призначення цієї тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Позбавлення батьківських прав не позбавляє особу від обов’язку  сплати аліментів.

Законодавством передбачено два види відповідальності внаслідок неналежного виконання аліментних зобов’язань: цивільно-правова – за несвоєчасну сплату аліментів та кримінальна – за злісне ухилення від сплати аліментів.

Цивільно-правова відповідальність настає при утворенні заборгованості з аліментів з вини особи, зобов’язаної сплачувати аліменти на підставі рішення суду (ст. 196 Сімейного кодексу України). При наявності вини та виникненні заборгованості платник аліментів сплачує одержувачу аліментів неустойку в розмірі одного відсотка від суми невиплачених аліментів за кожен день прострочення. Така відповідальність не може бути покладена на платника, якщо заборгованість за аліментами утворилася з вини інших осіб, зокрема, у зв’язку з несвоєчасною виплатою заробітної плати, затримкою або неправильним перерахуванням аліментних сум банками тощо. Платник аліментів може бути притягнутий до відповідальності на підставі рішення суду за заявою одержувача аліментів.

Одержувач аліментів вправі також стягнути з винного у несвоєчасній сплаті аліментів особи, зобов’язаної сплачувати аліменти, всі заподіяні простроченням виконання аліментних зобов’язань збитки в частині, не покритій неустойкою.

Стаття 164 Кримінального кодексу України встановлює кримінальну відповідальність за злісне ухилення батьків від сплати коштів на утримання неповнолітніх дітей за рішенням суду, злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, перебувають на їх утриманні, – карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або виправними роботами строком до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років.

Під ухиленням батьків або повнолітніх дітей від сплати за рішенням суду коштів на утримання дітей або непрацездатних батьків розуміється не тільки пряму відмову від сплати присуджених судом аліментів, але й приховування особою свого дійсного заробітку, зміна місця роботи або проживання з метою уникнути утримань за виконавчим листом.  При злісному ухиленні від сплати аліментів за рішенням суду можуть свідчити, зокрема, повторність вчинення аналогічного злочину, ухилення від сплати, незважаючи на відповідні попередження, розшук особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти, зважаючи приховування ним свого місця знаходження і т.д.

Вчинення злочину, передбаченого ст. 164 Кримінального кодексу України карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або виправними роботами строком до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років.

Згідно п. 9 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» за наявності заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.

Підсумовуючи вище сказане хочемо нагадати, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку. Не втрачайте можливість забезпечити своїм дітям щасливе дитинство.

Державний виконавець Здолбунівського РВ ДВС                                  Владімірова А.О.

 

Анонси подій
Банери

Січень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Гру    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031