Меню
Герої не вмирають
Банери

З 23 по 29 квітня в усьому світі, і в Україні зокрема, триває Всесвітній тиждень імунізації. Цього року він проходить під гаслом: «Наш спільний захист #Вакцини працюють». Це заклик до всіх – робити більше задля розширення охоплення імунізацією, щоб забезпечити добробут кожного з нас.

Імунізація визнана одним з найефективніших методів профілактики інфекційних захворювань та способів запобігти небезпечним ускладненням. Вакцинація дає змогу щорічно уникнути близько 2-3 мільйонів смертей у всьому світі. Проте можна було б уникнути ще 1,5 млн. смертей, якби глобальне охоплення вакцинацією поліпшилося. Нині за допомогою вакцин людство здатне попередити 30 інфекційних захворювань.

Імунізація дітей та дорослих відбувається відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень. В Україні з метою запобігання інфекційним захворюванням проводиться імунізація населення проти 10 інфекцій: дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу, вірусного гепатиту В, кору, епідемічного паротиту, краснухи, гемофільної інфекції. Для порівняння, у США імунізація проводиться проти 16 інфекцій, у Швейцарії – 14, Германії та Австрії – 13. Усі щеплення, котрі внесені в Національний календар щеплень в Україні, є безкоштовними.

Вакцинація захищає від інфекцій, запобігає тяжкому перебігу хвороби, а у випадку інфікування – ускладнення. Наприклад, не зроблене своєчасно щеплення від краснухи у дівчаток, може призвести до захворювання на цю хворобу під час вагітності, що призводить до важких вроджених вад плоду (особливо в першому триместрі вагітності). Перенесене захворювання на паротит у хлопчиків часто загрожує безпліддям, а кір, особливо в дорослому віці, дуже небезпечний своїми ускладненнями, котрі можуть закінчитися смертельно. Кашлюк особливо небезпечний для дітей віком до 2 років. Внаслідок цієї хвороби відбувається ураження центральної нервової системи, а також з’являється безпосередня загроза життю дитини. Правець вражає нервову систему, судоми скелетних м’язів призводять до порушення дихання і смерті хворого. Поліомієліт може спричинити незворотний параліч. Вірусний гепатит В, туберкульоз – інфекційні хвороби, котрі залишають по собі важкі наслідки на все життя, і лише вакцинація дає шанс уникнути їх.

Планова імунізація дає кожній дитині шанс на здорове життя від народження. А це надзвичайно важливо в умовах розвитку стійкості збудників інфекційних хвороб до антимікробних препаратів. Уперше за останні 7 років в Україні наявна достатня кількість вакцин, щоб охопити імунізацією всі вікові групи, які цього потребують.

Рівень імунізації в Україні зростає. Охоплення плановими щепленнями проти кору у 2017 році зросло більш ніж удвічі і перевищило 90%. Водночас, рівень вакцинації від таких небезпечних хвороб, як дифтерія, кашлюк та правець, залишається критично низьким. Так, наприклад, за даними Центру громадського здоров’я, минулого року лише половину українських дітей віком 18 місяців вакцинували від дифтерії, правця та кашлюку і менше половини дорослих пройшли планову ревакцинацію від дифтерії та правця. Проти поліомієліту щеплено 75%, проти гепатиту В – 50% дітей. Такі показники є занизькими для формування достатнього рівня колективного імунітету (охоплення щепленнями не менше 95% всього населення), який дав би змогу запобігти поширенню інфекційних хвороб.

Як приклад, спалах кору. За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, протягом останнього тижня на кір захворіли 1070 осіб: 507 дорослих і 563 дитини. Це найбільша кількість нових випадків захворювання, зафіксованих за тиждень, з початку спалаху кору з 2017 року. Усього впродовж 16 тижнів 2018 року на кір захворіли 11 720 осіб — 4564 дорослих і 7156 дітей. З початку року від ускладнень кору померло 8 людей: 6 дітей і 2 дорослих.

Впродовж 2018 року в районі захворіли на кір 10 осіб (4 дорослих та 6 дітей). Всі хворі діти не були вакциновані. На сьогодні все більше дітей вакцинують проти цієї інфекції. Але ми закликаємо не чекати спалахів будь-яких інших інфекцій, а проводити планову вакцинацію і від інших хвороб згідно з Календарем щеплень. Сучасні вакцини ефективні та безпечні, тому протипоказання до щеплень обмежені, і визначити їх може тільки лікар. Перед проведенням щеплень громадянам (при щепленні неповнолітніх – батькам) повідомляють про небезпеку інфекційного захворювання, проти якого проводиться щеплення, та про можливі поствакцинальні реакції. Кожен громадянин (батько) повинен заповнити бланк добровільної інформованої згоди на проведення профілактичного щеплення або відмови від нього. Вакцинація проводиться у кабінетах щеплень лікувально-профілактичних закладів та кабінетах щеплень, які діють при медичних кабінетах дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, спеціально підготовленим медичним персоналом.

У разі відмови від профілактичних щеплень батьки повинні усвідомлювати, що вони ризикують здоров’ям і життям своєї дитини та позбавляють її законних прав на захист від небезпечних інфекційних захворювань, які можна попередити засобами специфічної профілактики. Тож звертаємося до всіх батьків: не відкладайте вакцинацію своїх дітей та надолужте пропущені щеплення якнайшвидше.

Здолбунівське районне лабораторне відділення Рівненського міжрайонного відділу ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України».

Анонси подій
Банери


Листопад 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Жов    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930