Меню
Герої не вмирають
Банери

Поточне керівництво Здолбунівським районним центром первинної медичної допомоги здійснювалося відповідно до умов контракту з головним лікарем, Статуту та нормативних документів, які регламентують роботу закладів первинного рівня надання медичної допомоги населенню.

Комунальне некомерційне підприємство Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги функціонує з 23 травня 2018 року. До його складу входять 11 амбулаторій загальної практики сімейної медицини (5 міських і 6 сільських), 27 фельдшерсько-акушерських пунктів та медичний пункт тимчасового базування залізничного вокзалу, що працює у цілодобовому режимі. Центр обслуговує 56967 жителів району, з яких 12385 – діти до 17 років.

У 2018 отримано ліцензії на медичну практику і діяльність, пов’язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та акредитовано на першу категорію. Центр має статус «Лікарня, доброзичлива до дитини».

З 01 квітня 2018 року центр приєднався до загальнонаціональної кампанії «Лікар для кожної сім’ї». На кінець року 69 відсотків населення обрали свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.

Протягом звітного року активно реалізовувалась Урядова програма «Доступні ліки». З Державного бюджету на ці цілі Здолбунівський район отримав субвенцію у розмірі 1393,3 тис. грн. На підставі укладених договорів з 8 суб’єктами господарювання (аптечними закладами) отоварено 27857 рецептів на ліки від бронхіальної астми, цукрового діабету ІІ типу та серцево-судинних захворювань. Аптекам перераховано 99,9% виділених у рамках програми коштів.

Кадри. У 2018 році проведено оптимізацію штату: скорочено 23 посади, в тому числі 8 лікарських та 10 медсестринських. Затверджено штатну чисельність підприємства у кількості 233,5 одиниць. В центрі працює 38 лікарів та 112 молодших спеціалістів з медичною освітою. Укомплектованість сімейними лікарями становить 95,4%, середніми медичними працівниками – 97%. Переважна більшість лікарів та середнього медичного персоналу – спеціалісти з вищою та першою кваліфікаційними категоріями.

З метою покращення доступності медичної допомоги населенню затверджений та реалізований у 2018 році перспективний план щодо підготовки лікарів за спеціальністю «загальна практика-сімейна медицина». У минулому році пройшли курси спеціалізації по сімейній медицині двоє лікарів. Центр є базою стажування лікарів-інтернів. На даний час один лікар-інтерн завершує навчання.

У 2018 році на курсах підвищення кваліфікації навчалися семеро лікарів та 30 молодших спеціалістів з медичною освітою. Атестовано на відповідні кваліфікаційні категорії 9 лікарів та 31 молодший спеціаліст.

Фінансування. У 2018 році підприємство профінансовано на суму 22 млн. 946 тис. грн., що на 40% більше, ніж у попередньому році. Витрати бюджетних коштів із розрахунку на 1-го жителя склали 402,8 грн. З них 18516,3 тис. грн. – видатки на заробітну плату (80,7%), 1703 тис. грн. – оплата енергоносіїв та комунальних послуг (7,4%), 486 тис. грн. – видатки на медичні вироби, медикаменти для невідкладної допомоги і придбання туберкуліну (2,1%), 391,8 тис. грн. – видатки на предмети та матеріали для проведення ремонтів та закупівлю бензину (1,7%), 334,7 тис. грн. – оплата інших послуг (1,5%). Протягом року було залучено позабюджетних коштів в натуральній і грошовій формі на суму 591,1 тис. грн. (у 2017 р. – 541,2 тис. грн.).

Відсоток фінансування центру від бюджету, виділеного на охорону здоров’я району, становить 34,4 проти 31,9 у 2017 році.

За бюджетні кошти фінансувалися 5 районних програм: «Імунопрофілактика та захист населення від інфекційних хвороб», програма та централізовані заходи з боротьби з туберкульозом, програма «Ветеран», програма «Орфанні захворювання» і програма «Діти Рівненщини», на які використано 365,056 тис. грн. (у 2017 р. – 338,9 тис. грн.).

У червні укладено договір з Національною службою здоров’я України і з 01 липня минулого року фінансування здійснюється за новою моделлю. Завдяки цьому у другому півріччі об’єм фінансування зріс на 3,5 млн. грн. Фонд заробітної плати збільшився у 1,5 рази, що дало змогу підняти заробітну плату працівникам, виплачувати премії. На кінець третього кварталу КНП «Здолбунівський РЦПМД» увійшов у ТОП 20 міст України по отриманих коштах від НСЗУ за результатом підписаних декларацій.

Матеріально-технічна база. Розвиток та зміцнення матеріально-технічної бази був і залишається складовою якості лікувально-діагностичного процесу. Забезпеченість медичним обладнанням у відповідності до табеля оснащення по ФАПах становить 71,9% а по лікарських амбулаторіях – 70,45% від потреби. Матеріально-технічну базу лікарських амбулаторій та ФАПів оновлено на загальну суму 1 268 115 грн., в тому числі:

За кошти районного бюджету, включаючи субвенції міської, селищної, сільських рад придбано:

– медичні вироби і вироби медичного призначення на суму 131,5 тис. грн.

– комп’ютерну техніку (ноутбуки і принтери) – 198,8 тис. грн.

– проведені поточні ремонти приміщень у всіх структурних підрозділах підприємства, в тому числі замінено 9 вікон на енергозберігаючі у Гільчанській АЗПСМ, 7 віконних блоків у Здолбунівській АЗПСМ №4, 11 дверних блоків для приміщення адміністративного корпусу РЦПМД та 1 двері на ФАПі с. Уїздці, завершено ремонт даху адмінприміщення – на загальну суму 265 тис. грн.

За кошти спецфонду підприємства придбано ноутбук вартістю 16 тис. грн.

За кошти Світового банку отримано 23 ноутбуки та 16 БФП на суму 509 тис.грн.

За кошти НСЗУ закуплено медичних виробів і виробів медичного призначення на суму 147,8 тис. грн.

Всі лікарські амбулаторії підключені до мережі Інтернет, а лікарі забезпечені оргтехнікою для укладання декларацій.

Будівництво і капітальний ремонт. Виготовлено детальний план земельної ділянки в с. Здовбиця для будівництва лікарської амбулаторії на 3-4 лікаря в рамках реалізації Закону України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості».

Проведено експертизу п’яти об’єктів для капітального ремонту амбулаторій загальної практики сімейної медицини (Здолбунівської №3, Мізоцької, Глинської, Будеразької) та реконструкції ФАПу с. Білашів у лікарську амбулаторію, що буде фінансуватися коштами Світового банку у рамках проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».
Виготовлено ПКД на капітальний ремонт даху Здолбунівської АЗПСМ №4.

Лікувально-профілактична робота проводилася відповідно до встановленого Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 березня 2018 року № 504, за основними напрямками: динамічне спостереження за станом здоров’я населення; діагностика і лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь тощо; надання невідкладної медичної допомоги; консультування і направлення пацієнтів для надання вторинної медичної допомоги; проводилася планова вакцинація згідно Календаря щеплень і позапланова груп ризику тощо.

У 2018 році на 75 ліжках денного стаціонару проліковано 4093 хворих, що на 599 більше, ніж у попередньому році. В умовах стаціонару на дому лікарями первинної медичної допомоги проліковано 5283 хворих (у 2017 році – 5899 осіб).

З метою раннього виявлення гіпертонічної хвороби обстежено понад 30 тис. дорослого населення, виявлено 14,1 тис. осіб з підвищеним артеріальним тиском.

Проводилась робота по виявленню туберкульозу серед дитячого та дорослого населення. Туберкулінодіагностикою охоплено 3564 дітей району, що складає 453,3 проб на 1 тис. населення. За попередній рік цей показник становив 485,8 проб на 1 тис. населення. Рентгенпрофоглядами охоплено 21618 осіб, що становить майже 48,5% дорослого населення, з яких 96% – особи із груп ризику. Вакциновано від туберкульозу 86,2% новонароджених дітей.

Продовжувалася робота по ранньому виявленню злоякісних новоутворень. Вперше виявлено 196 хворих проти 180 у 2017 році. Виявлення злоякісних новоутворень при профілактичних оглядах становить 37,0% (у 2017 році – 35%).

Щодо інфекційної захворюваності, то у 2018 році відмічено зростання за рахунок кору (242 випадки), кишкових (сальмонельозу – 17 випадків), респіраторних інфекцій та зниження захворюваності на кашлюк (-64%) і вітряну віспу (-78%). Не реєструвалися випадки лептоспірозу і вірусного гепатиту А.

Аналіз профілактичної роботи по попередженню інфекційної захворюваності серед жителів району свідчить про окремі недопрацювання медичних працівників та досить значну кількість відмовників від профщеплень, внаслідок чого планові завдання з вакцинації та ревакцинації серед дитячого та дорослого населення проведені не в повній мірі.
Проблемним залишалося своєчасність виконання первинного вакцинального комплексу серед дітей 1-го року життя. 39,4 % дітей цієї вікової категорії щеплені від полімієліту, 61,1% – отримали щеплення від коклюшу, дифтерії і праця. Дещо краща ситуація з вакцинацією КПК в 1 рік – 91,3%, новонароджених від гепатиту В – 93,8%, ревакцинацією КПК в 6 років – 98,9%, РДП в 6 років – 95,1%, РДП-м – в 16 років – 99,4%.

Протягом року медична допомога різного характеру надавалась 75 особам, переселених із окупованих територій. Також, проліковано амбулаторно 204 учасника АТО. 21 особу цієї категорії направлено на санаторно-курортне лікування.

Протягом минулого року на достатньому рівні проводилась санітарно-освітня робота серед населення району. Статті на медичну тематику, підготовлені нашими медичними працівниками, були опубліковані в районній газеті, на місцевих сайтах. Бесіди і лекції на актуальні медичні теми проводились пацієнтам у лікарських амбулаторіях. Усі медичні заклади забезпечені санітарними бюлетенями з профілактики найбільш поширених захворювань та пропаганди здорового способу життя. У фейсбуці зареєстрована сторінка «Первинка Здолбунівщини», де ми висвітлюємо діяльність нашого центру, цілі та етапи впровадження медичної реформи, публікуємо для населення матеріали профілактичного змісту тощо.

Підсумкові статистичні показники. Питома вага хворих, які завершили лікування на рівні сімейного лікаря – 81,3 відсотка (у 2017 році – 80,2%).

Кількість звернень населення району до одного сімейного лікаря 4311 проти 3864 у попередньому році. Середня кількість звернень однієї прикріпленої особи до сімейного лікаря – 6,0 (у 2017 році – 5,6). Відсоток звернень до сімейних лікарів з профілактичною метою – 29,1 (у 2017 році – 29,9).

Рівень диспансеризації населення зріс на 1,1 відсоток у порівнянні з 2017 роком і становить 677,3 на 1000 жителів.
У 2018 році на 100 відсотків виконано план проведення обов’язкових медичних оглядів здорової дитини віком до 3-х років.

Народжуваність по району дещо зменшилась і становить 9,1 на 1 тис. населення (у 2017 році – 9,7 на 1 тис. населення). У минулому році народилася 521 дітина, що на 37 менше, ніж за попередній 2017 рік. Природній приріст залишається від’ємним і становить мінус 6,5.

Загальна смертність по району на рівні попереднього року і становить 15,6 на 1 тис. Померло на 2 особи менше. Структура загальної смертності залишається незмінною: на першому місці хвороби системи кровообігу (75,2%), на другому – новоутворення (9,9%), на третьому – травми і отруєння (5,3%). В працездатному віці померло 158 осіб, що на 11 менше. 85% померлих складають чоловіки. У минулому році, як і у 2017, померло 2 дітей першого року життя. Показник малюкової смертності становить 3,8 на 1 тис. народжених живими (середній показник по області – 6,4).

Показник захворюваності населення району знизився у порівнянні з попереднім роком майже на 16 відсотків, однак дещо збільшився по дитячому населенню – на 1,4 відсотки. Відмічався ріст Рівень первинної захворюваності дещо зріс серед підлітків і знизився серед дітей і дорослого населення.

Захворюваність гіпертонічною хворобою на рівні попереднього року. Виявлено 50 інфарктів міокарда проти 53 у 2017 році, з яких 14 у працездатному віці (у 2017 році – 11). Зареєстровано 128 інсультів проти 112 у 2017 році, 35 з них – у працездатному віці (у 2017 рік – 20). 20% інфарктів та 31% інсультів помирає у ранньому періоді.

Захворюваність активним туберкульозом зберігається на рівні попереднього року і складає 50,9 на 100 тис. населення проти 50,5 у 2017 році. Знизилась кількість деструктивних та занедбаних форм. Смертність від туберкульозу зменшилась з 10,4 до 3,5 на 100 тис. нас. Померло 2 хворих (у 2017 році – 6).

Вперше визнано інвалідами 175 осіб (на 22 більше, ніж у 2017 році), з них у працездатному віці – 156 особи (на 15 більше). Визнано інвалідами 22 дитини проти 29 в попередньому році.

Проблемні питання.

1. Лікарські амбулаторії №1, №2 розміщені в орендованих приміщеннях, загальна площа яких не забезпечує потреби в необхідній кількості кабінетів прийому та інших функціональних кабінетів.

2. Необхідність в дооснащенні лікарських амбулаторій та ФАПів медичними виробами, виробами медичного призначення відповідно до Примірного табеля матеріально-технічного оснащення, затвердженого наказом МОЗ України від 26.01.2018 №148.

3. Потреба у коштах на проведення капітальних і поточних ремонтів в окремих медичних закладах у зв’язку з фізичною зношеністю будівель і споруд, їх елементів.

4. Утримання надлишкових площ бувшої залізничної лікарні, що зумовлює додаткові фінансові витрати.

5. Кадрове забезпечення віддалених сільських медичних закладів.

 

Головний лікар                                              Олег Сумко

Анонси подій
Банери

Жовтень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Вер    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031